Wersja archiwalna 2012-11-12 13:07:30
DPS-ZP/178/PN2/2012
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU – dostawy
Zamieszczenie ogłoszenia: obowiązkowe.
Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.
SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY
I.1) NAZWA I ADRES: Dom Pomocy Społecznej w Ołdakach
06 – 126 Gzy, Ołdaki 7,
woj. mazowieckie, tel./fax. 023 691 30 17, 023 691 30 18, e-mail: dpsoldaki@list.pl
I.2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO: Administracja samorządowa
SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
II.1) Określenie przedmiotu zamówienia
II.1.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: „Dostawa oleju opałowego do Domu Pomocy Społecznej w Ołdakach w roku 2013”
II.1.2) Rodzaj zamówienia: dostawy
II.1.3) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia: Przedmiotem zamówienia jest dostawa oleju opałowego lekkiego dla potrzeb Domu Pomocy Społecznej w Ołdakach.
Zakres dostaw obejmuje:
Przedmiotem niniejszego zamówienia jest sukcesywna dostawa oleju opałowego lekkiego do kotłowni olejowej mieszczącej się w Domu Pomocy Społecznej w Ołdakach, Ołdaki 7.
Dostarczony olej powinien spełniać wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 4 stycznia 2007 r. w sprawie wymagań jakościowych dotyczących zawartości siarki olejów oraz rodzajów instalacji i warunków, w których będą ciężkie oleje opałowe (Dz. U. Nr 4, poz. 30), jak i określone przez Polską Normę PN-C-96024:2011. Zamawiający szacuje, że w okresie trwania umowy zakupi olej opałowy w ilości 120.000 l.
Olej opałowy powinien spełniać wymagania zgodnie z Polską Normą jakościową PN-C-96024:2011.
Nazwa parametru |
Nazwa PN-C-96024 |
Gęstość w temp. 16 C (kg/m3 ) |
max. 860 |
Wartość opałowa (MJ/kg) |
min. 42,6 |
Temperatura zapłonu (0C) |
min. 56 |
Lepkość kinematyczna w 200C (mm2/s) |
max. 6,00 |
Skład frakcyjny: - do 2500 C destyluje, (%v/v) -- do 3500 C destyluje, (%v/v) |
max. 65 min. 85 |
Temperatura płynięcia, (0C) |
max. -20 |
Pozostałość po koksowaniu z 10% pozostałości destylacyjnej, (% m/m) |
max. 0,3 |
Zawartość siarki, (% m/m) |
max. 0,2 |
Zawartość wody, (mg/kg) |
max. 200 |
Zawartość zanieczyszczeń stałych, (mg/kg) |
max. 24 |
Pozostałość po spopieleniu, (mg/litr) |
max. 0,01 |
Barwa: -barwnik typu Solvent Red 164, (mg/litr) -- lub barwnik typu Solvent Red 19, (mg/litr) |
czerwona
|
Dostawy paliw będą odbywać się sukcesywnie w terminach i ilościach uzgodnionych
z Zamawiającym (szczegółowe warunki dostaw i rozliczeń określa wzór umowy).
Termin realizacji zamówienia – wymagany termin w ciągu 48 godzin od chwili przyjęcia zamówienia.
Zamawiający zastrzega sobie prawo zamówienia mniejszej ilości oleju niż jest określona w ofercie. W takim przypadku Wykonawcy nie przysługują wobec Zamawiającego roszczenia odszkodowawcze z tytułu zmniejszenia zamówienia.
Termin płatności – wymagany minimum 30 dni od daty wpływu faktury do siedziby Zamawiającego
W przypadku wystąpienia istotnych zmian powodujących, że prowadzone postępowanie lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym czego nie można było wcześniej przewidzieć, Zamawiający może unieważnić przetarg.
II.1.4) Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: Nie
II.1.5) Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 09135100-5
II.1.6) Czy dopuszcza się złożenie oferty częściowej: Nie.
II.1.7) Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie.
II.2) CZAS TRWANIA ZAMÓWIENIA LUB TERMIN WYKONANIA: ustala się wymaganym terminem realizacji zamówienia od 01.01.2013 r. do czasu wyczerpania wartości umowy jednak nie później niż do dnia 31.12.2013r.
SEKCJA III: INFORMACJE OCHARAKTERZE PRAWNYM, EKONOMICZNYM, FINANSOWYM I TECHNICZNYM
III.1) WADIUM
Informacja na temat wadium: Zamawiający odstępuje od wniesienia wadium.
III.2) ZALICZKI
Czy przewiduje się udzielenie zaliczek na poczet wykonania zamówienia: Nie
III.2) WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ OPIS SPOSOBU DOKONYWANIAOCENY SPEŁNIENIA TYCH WARUNKÓW
1. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:
a) posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania;
b) posiadania wiedzy i doświadczenia;
c) dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonywania zamówienia;
d) sytuacji ekonomicznej i finansowej.
2. Zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy: „Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia”.
Uwaga: Brak pisemnych zobowiązań innych podmiotów oznaczać będzie, że Wykonawca przy realizacji zamówienia nie będzie polegał na zasobach innych podmiotów na zasadach określonych a art. 26 ust. 2b ustawy Prawo zamówień publicznych.
Na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu Wykonawcy muszą się wykazać dokumentami określonymi w rozdziale IX SIWZ. Z treści załączonych dokumentów musi wynikać jednoznacznie, iż Wykonawca spełnił ww. warunki.
Komisja przetargowa oceni spełnianie ww. warunków zgodnie z formuła „spełnia – nie spełnia”, w oparciu o informacje zawarte w dokumentach i oświadczeniach, złożonych przez Wykonawcę w celu potwierdzenia spełnienia wymaganych przez Zamawiającego warunków udziału w postępowaniu.
3. Z ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego wyklucza się:
- wykonawców, którzy nie spełniają warunków udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne, o których mowa w art. 24 ust.1 i 2 Prawa zamówień publicznych.
Z treści załączonych dokumentów musi wynikać jednoznacznie, iż w/w warunki wykonawca spełnił.
4. W celu potwierdzenia, spełniania warunków udziału w postępowaniu wykonawca obowiązany jest do przedłożenia niżej wymienionych dokumentów:
a) Formularz ofertowy z wykorzystaniem wzoru załączonego do niniejszej SIWZ,
b) Oświadczenie Wykonawcy, zgodnie z art. 44 ustawy, o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu wynikających z art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych wykorzystując wzór (załącznik nr 1),
c) Aktualna koncesja, zezwolenie lub licencja na podjęcie działalności gospodarczej w zakresie objętym zamówieniem publicznym
jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej składa koncesję udzieloną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (ustawa z dnia 10.04.1997r. – Prawo energetyczne, z późn. zm.).
5. W celu wykazania braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia wykonawca obowiązany jest do przedłożenia niżej wymienionych dokumentów:
a) oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy Prawo Zamówień Publicznych wykorzystując wzór (załącznik nr 2),
b) Aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt. 2 ustawy p.z.p., wystawionego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert, a w stosunku do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert, a w stosunku do osób fizycznych oświadczenia w zakresie art. 24 ust. 2 pkt. 2 ustawy;
c) oświadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt. 2 w przypadku osób fizycznych wzór (załącznik nr 3).
6. W celu wykazania braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia Wykonawcy w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy – jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
a) Oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy Prawo Zamówień Publicznych wykorzystując wzór (załącznik nr 2);
b) Dokument potwierdzający, że nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości – wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert,
UWAGA:
Wykonawca składa dokument lub dokumenty wystawione w kraju, którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania razem z poświadczonym przez Wykonawcę tłumaczeniem na język polski.
Jeżeli w miejscu zamieszkania osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w pkt. 3 zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, z zachowaniem ww. terminów wystawienia dokumentów.
7. Dokumenty w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy – jeżeli Wykonawca wykazując spełnianie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, polega na zasobach innych podmiotów na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, a podmioty te będą brały udział w realizacji części zamówienia:
a) oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia, załącznik nr 4 – OŚWIADCZENIE PODMIOTU
Uwaga: Brak złożenia oświadczenia oznacza, że całe zamówienie będzie realizowane wyłącznie przez Wykonawcę.
8. W celu potwierdzenia, że oferowane usługi odpowiadają wymaganiom określonym przez Zamawiającego Wykonawca złoży:
a) Aktualne świadectwo jakości oleju.
b) wydruk ze strony internetowej producenta oleju opałowego potwierdzający cenę wskazaną w formularzu ofertowym na dzień 13.11.2012r.
9. Dokumenty inne wymagane przez Zamawiającego:
a) Projekt umowy – (uzupełniona o dane Wykonawcy, zaparafowana na każdej stronie i zaakceptowana na ostatniej podpisem i pieczęcią) – załącznik nr 5:
b) Oświadczenie dotyczące informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji – załącznik nr 6.
10. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia.
W takim przypadku ich oferta musi dodatkowo spełniać następujące wymagania:
a) Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielnie niniejszego zamówienia.
b) Partnerzy muszą ustanowić i wskazać Pełnomocnika (zwanego w niniejszej SIWZ Pełnomocnikiem) do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie niniejszego zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu o udzielenie niniejszego zamówienia i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Zaleca się aby Pełnomocnikiem był jeden z Partnerów
c) Oferta musi być podpisana w taki sposób, by prawnie zobowiązywała wszystkich Partnerów wspólnie ubiegających się o zamówienie
d) W odniesieniu do wymagań postawionych przez Zamawiającego, każdy z Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia oddzielnie musi udokumentować, że nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (tj. zgodnie z rozdziałem IX p. 2 – 3 SIWZ – odpowiednio).
Dokumenty dołączane do oferty należy złożyć w formie oryginałów lub kserokopii potwierdzonych za zgodność przez osobę / osoby uprawnioną do podpisania oferty z dopiskiem "za zgodność z oryginałem".
Wykonawca jest zobowiązany sporządzić wszystkie dokumenty zgodnie ze SIWZ
(na wzorach stanowiących załączniki niniejszej Specyfikacji).
11. Wadium.
Zamawiający odstępuje od wniesienia wadium.
SEKCJA IV: PROCEDURA
IV. 1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA
IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia: przetarg nieograniczony,
IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT
IV.2.1) Kryteria oceny ofert: najniższa cena.
IV.2.2) Czy przeprowadzona będzie aukcja elektroniczne: Nie.
IV. 3) ZMIANA UMOWY
Czy przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy: NIE
IV.4) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE
IV.4.1) Adres strony internetowej, na której dostępna jest specyfikacja istotnych warunków zamówienia: WWW.bip.powiatpultuski.pl
Specyfikację istotnych warunków zamówienia można uzyskać pod adresem: SIWZ można otrzymać na pisemny wniosek skierowany na adres Zamawiającego: Dom Pomocy Społecznej w Ołdakach, Ołdaki 7,06 – 126 Gzy.
IV.4.2) Opis potrzeb i wymagań zamawiającego określonych w sposób umożliwiający przygotowanie się Wykonawców do udziału w dialogu konkurencyjnym lub informacja o sposobie uzyskiwania tego opisu: Nie dotyczy
IV.4.3) Informacja o wysokości nagród dla Wykonawców, którzy podczas dialogu konkurencyjnego przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert, jeżeli zamawiający przewiduje nagrody: Nie dotyczy
IV.4.4) Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert: 14.11.2012 r. godzina 11.15, miejsce: Dom Pomocy Społecznej w Ołdakach, Ołdaki 7 (Budynek Administracji – Sekretariat), 06 – 126 Gzy.
IV.4.5) Termin związania ofertą: okres w dniach 30 (od ostatecznego terminu składania ofert).
IV. 4.6) Adres strony internetowej, na której jest dostępny opis przedmiotu zamówienia w licytacji elektronicznej: Nie dotyczy.
IV. 4.7) Adres strony internetowej, na której jest dostępny opis przedmiotu zamówienia w licytacji elektronicznej: Nie dotyczy.
IV.4.8) Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w licytacji elektronicznej, w tym wymagania techniczne urządzeń informatycznych: Nie dotyczy.
IV.4.9) Sposób postępowania w toku licytacji elektronicznej, w tym określenie minimalnych wysokości postąpień: Nie dotyczy.
IV.4.10) Informacje o liczbie etapów licytacji elektronicznej i czasie ich trwania: Nie dotyczy.
IV.4.11 Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w licytacji elektronicznej: Nie dotyczy.
IV.4.12) Termin otwarcia licytacji elektronicznej: Nie dotyczy.
IV.4.13) Termin i warunki zamknięcia licytacji elektronicznej: Nie dotyczy.
IV.4.14) Wymagania dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy: Nie dotyczy.
IV.4.15) Istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego: Nie dotyczy.
IV.4.16) Istotne dodatkowe, w tym dotyczące finansowania projektu/programu ze środków Unii Europejskiej: Nie dotyczy.
IV.4.17) Czy przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia: Nie
Ogłoszenie zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 06.11.2012r. pod numerem 433822-2012
Ołdaki, dnia 06.11.2012r.
DYREKTOR DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W OŁDAKACH
ANDRZEJ WYDRA
Dokumenty do pobrania:
SIWZ-pobierz
formularz olej- pobierz
załącznik nr 1-pobierz
załącznik nr2-pobierz
załącznik nr 3-pobierz
załącznik nr 4-pobierz
załącznik nr 5( projekt umowy)-pobierz
załącznik nr6- pobierz
Sporządził:Katarzyna Kaczmarczyk
DPS-ZP/178/PN2/ 2012 Ołdaki, dn. 12.11.2012 r.
Uczestnicy postępowania
Dotyczy: przetargu nieograniczonego na „Dostawę oleju opałowego lekkiego do Domu
Pomocy Społecznej w Ołdakach w roku
Wyjaśnienia
Zamawiający, działając zgodnie z art. 38 ust.2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo Zamówień Publicznych ( Dz.U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 ze zm. ) zwaną dalej „ustawą Pzp” przekazuje następujące informacje w związku z pytaniami złożonymi w przedmiotowym postępowaniu:
Pytanie 1.
W jakim celu Zamawiający żąda odniesienia się przez każdego z oferentów do ceny producenta w dniu 13.11.2012 r. na etapie przygotowywania oferty, skoro w myśl zapisów projektu umowy cena ta nie ma żadnego znaczenia w realizacji umowy?
Zamawiający w pkt IX ppkt 5b SIWZ żąda aby każdy z Oferentów dołączył do swojej oferty wydruk ze strony internetowej producenta potwierdzający cenę wskazaną w formularzu ofertowym w dniu 13.11.2012 r.. dalej Zamawiający w pkt 2 formularza Oferta wymaga, aby każdy z oferentów wpisał cenę producenta zgodną z załączonym drukiem i wyliczył swoją wartość zamówienia
Zastanawiającym jest dla nas wymóg Zamawiającego, aby każdy z oferentów przedstawiając swoje warunki sprzedaży oleju opałowego, odnosił się ściśle do ceny producenta z 13.11.2012 r. i wyliczał swoją cenę ofertową w jej oparciu skoro w obecnym stanie SIWZ, nie ma ona żadnego wpływu na to po ile Wykonawca będzie dostarczał Zamawiającemu olej opałowy. Poprzez takie zapisy Zamawiający wprowadza świadomie oferentów w błąd. Każdy z oferentów na etapie składania oferty określa różnicę pomiędzy ceną producenta a oferowaną przez siebie ceną, licząc na to że po podpisaniu umowy będzie dostarczał olej opałowy z ta właśnie różnicą. Po podpisaniu umowy i zrealizowaniu pierwszej dostawy w cenie ofertowej okaże się jednak że to faktycznie Zamawiający zamawiając pierwsza dostawę określa poziom różnicy między cena producenta a ceną kolejnych dostaw.
W § 6.6 Umowy zamawiający podając wzór do waloryzacji ceny określa, że „Podstawa kolejnej zmiany ceny netto będzie cena netto obowiązująca przy dostawie poprzedniej.”
Z doświadczenia wiemy, że zamawiający nie przyjmie jako podstawy do wyliczenia ceny drugiej dostawy ceny producenta z dnia 13.11.2012 r. , na podstawie której każdy z oferentów wyliczy swoją cenę ofertową, tylko cenę producenta z dnia , w którym Zamawiający zamówił pierwszą dostawę. Na etapie składania ofert nie wiadomym jest zatem termin pierwszej dostawy oleju opałowego do zamawiającego oraz wysokość w tym dniu ceny u producenta. Tym samym to zamawiający wyznaczając termin pierwszej dostawy określa poziom ceny producenta, do której będzie waloryzował drugą dostawę a w późniejszym okresie kolejne. Oferent poza świadomością wysokości ceny przy pierwszej dostawie nie ma żadnej gwarancji wysokości ceny przy kolejnych dostawach zdając się jedynie na łaskę bądź niełaskę Zamawiającego. Takie postępowanie Zamawiającego jest niezgodne z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych oraz narusza art. 7 oraz art. 91 pkt. 1 i 2.
Odpowiedź.
Żądanie odniesienia się przez każdego z oferentów do ceny producenta z dnia 13.11.2012 r. ma na celu wybór najkorzystniejszej oferty przez zamawiającego. Zgodnie z art. 91 Zamawiający wybiera najkorzystniejszą ofertę na podstawie kryteriów oceny ofert ; ponieważ cena producenta się zmienia , nie ma możliwości porównania tych ofert bez ustalenia jednakowych dla wszystkich wykonawców wymogów co do sposobu obliczenia ceny ofertowej.
Pytanie 2.
Czy zamawiający dopuści zmianę w SIWZ polegającą na dopisaniu w § 6 Umowy punktu, w którym byłoby jasno określone, że cena pierwszej dostawy oleju opałowego, zgodna z ceną ofertową jest wyliczona na podstawie ceny producenta z dnia 13.11.2012 r. oraz że cena producenta z dnia 13.11.2012 r. będzie uwzględniona jako czynnik C wzoru służącego do wyliczenia ceny drugiej dostawy oleju opałowego do Zamawiającego?
Odpowiedź
Mając na celu zapewnienie większej przejrzystości SIWZ jesteśmy skłonni uznać jako czynnik C wzoru do wyliczenia ceny drugiej dostawy oleju opałowego lekkiego cene producenta z dnia 13.11.2012 r., natomiast jako czynnik D użyty do wzoru będzie stanowiła cena netto za
Zamawiający wyraża zgodę na zmiany w SIWZ.
Pkt 9 działu XIX zyskuje nowe brzmienie:
.Podstawą kolejnej zmiany ceny netto będzie cena netto obliczona w następujący sposób:
A=( B: C) * D gdzie:
A-cena netto za
B-cena netto za
C- cena producenta z dnia 13.11.2012 r.
D- cena netto za 1litr oleju opałowego lekkiego wyliczona przy pierwszej dostawie.
W związku ze zmianami w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia Zamawiający przedłuża termin składania ofert do 19.11.2012 r. godz. 11.15
Do pobrania:
- załącznik nr 5, projekt umowy-pobierz
Informacje o dokumencie:
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Golba Dorota
- Data udostępnienia w BIP: 2012-11-12
- Informacja zaktualizowana przez: Golba Dorota
- Data ostatniej aktualizacji: 2012-11-12 13:07:30
- Liczba odsłon: 1317
- wróć do wersji akturalnej
- Historia dokumentu: