W dniu 30 września 2020 r. Powiat Pułtuski zakończył realizację projektu pn. "Nowa jakość w szkołach zawodowych - międzynarodowe staże, praktyki, szkolenia dla uczniów i nauczycieli”.

 

W okresie od stycznia do lutego 2020 r. 55 uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Ruszkowskiego i Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku brało udział w stażach zawodowych w  Portugalii.

Pobyt w Portugalii został zorganizowany dzięki pozyskanemu przez Powiat Pułtuski dofinansowaniu z programu Erasmus plus  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój w kwocie 581 392,28 zł. Uczestnikom projektu zapewniono bezpłatny dojazd do Lizbony i powrót do kraju (przelot samolotem w obie strony), zakwaterowanie, wyżywienie oraz odpowiednie ubezpieczenie.

Organizatorem staży w Portugalii było Centrum Szkoleniowe Casa da Educacao zlokalizowane w Lizbonie, działające na tamtejszym rynku w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego.

Pierwszy wyjazd na staże odbył się w terminie od 19 styczni do 1 lutego 2020 r.

Staże odbywały się  w prestiżowych portugalskich przedsiębiorstwach i firmach usługowych.

W wyjeździe udział wzięło 30 uczniów/uczennic z Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego:

Technik informatyk – 14 osób (CINEL - Centro de Formação Profissional da Indústria Electrónica, Energia, Telecomunicaçõese Tecnologias da Informação)                          

Technik logistyk - 16 osób ( 4 os. METROPOLITANO DE LISBOA, 6 os. BRICO DEPOT – LOURES , 6 os. BRICO DEPOT – SINTRA )

Uczniowie uczący się w zawodzie technik informatyk odbyli staż w CINEL – Centrum Szkoleniowym dla Przemysłu Elektronicznego, Energetyki, Telekomunikacji i Technologii Informacyjnych w Lizbonie. Centrum zatrudnia ok. 178 inżynierów specjalistów. Specjalizuje się w najnowszych technologiach, szkoląc corocznie ok. 175 stażystów w zawodach technik elektronik, informatyk, programista, sieci informatycznych oraz robotyki.

Uczniowie uczący się w zawodzie technik logistyk odbyli staż w lizbońskim metrze, gdzie poznali sposoby zarządzania sieciami i systemami sieciowymi oraz monitorowania czterech linii metra przy pomocy infrastruktury informatycznej. Ponadto planowali i organizowali kanały dystrybucji towarów, sporządzali dokumentację magazynowo - dystrybucyjną.

Drugi wyjazd na staże odbył się w terminie od 2 do 15 lutego 2020 r.

W wyjeździe udział wzięło 25 uczniów/uczennic:

15 osób z Technikum Nr 2 w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku. Miejsca stażu:

Technik usług fryzjerskich - 6 osób ( 2 os. NATURAL HAIR SPA , 2os. BEAUTY SECRETS , 2os. SALAO ISABEL)

Technik żywienia i usług gastronomicznych – 6 osób (2 os. PORTUGÁLIA – VASCO DA GAMA); 2 os. PORTUGÁLIA – CAIS DO SODRE , 2os. CERVEJARIA TRINDADE (GRUPO PORTUGÁLIA)

Technik Organizacji Reklamy – 3 osoby (FDS BEAUTY)

10 uczniów z Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego. Miejsce stażu:

Technik ekonomista – 10 osób (CASA DA EDUCACAO)

Uczniowie uczący się w zawodzie technik usług fryzjerskich odbyli staże w zakładach i salonach  fryzjerskich na terenie Lizbony. Poznali metody pracy portugalskich fryzjerów, którzy obsługę klienta rozpoczynają od diagnostyki włosów, zabiegi pielęgnacyjne po dobór odpowiedniej fryzury i koloryzacji.

Technicy usług żywienia w portugalskich restauracjach specjalizowali się w przyrządzaniu potraw z owoców morza i ryb. Poznali specyfikę kuchni portugalskiej, zasady obróbki produktów rybnych ich charakterystykę i sposoby serwowania.

Technicy reklamy poznali w jaki sposób portugalskie firmy reklamowe promują nowe produkty, żeby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców i z zyskiem wprowadzić nowe produkty na rynek. Redagowali teksty reklamowe, poznali techniki drukarskie oraz standardy obsługi klientów usług reklamowych.

Uczniowie uczący się w zawodzie technik ekonomista odbyli staż w Centrum Szkoleniowym Casa da Educacao gdzie zapoznali się m.in. z rodzajami podatków stosowanych dla przedsiębiorstw w Portugalii, nauczyli się planowania i prowadzenia działalności gospodarczej, wykonywania analiz gospodarczych między kontrahentami oraz nawiązali współpracę z doświadczonym personelem w celu poznania nowych technik i metod pracy ekonomisty w portugalskim przedsiębiorstwie.

Podczas dwutygodniowych pobytów w Portugalii uczestnicy mieli zapewniony bogaty program kulturowy, który był uzupełnieniem wcześniejszych zajęć kulturalno-pedagogicznych, które odbywały się w szkołach przed wyjazdem do Portugalii. W trakcie bardzo intensywnego pobytu uczniowie wraz  z opiekunami zwiedzali m.in. Sanktuarium w  Fatimie, Windę Santa Justa w dzielnicy Baixa, która łączy Baixe z leżącą wyżej dzielnicą Chiado. Niezapomnianą atrakcją turystyczną był pobyt w Nazaré – malowniczej nadmorskiej miejscowości położonej na wybrzeżu Atlantyku.

W związku z wystąpieniem na terenie Polski i na świecie, w tym w Portugalii epidemii COVID-19 nie udało się zrealizować wyjazdu dla nauczycieli w okresie od 06.07.2020 r. – 15.07.2020r. W 10 dniowym szkoleniu typu job shadowing  miało wziąć udział 12 nauczycieli z Zespołu Szkół Zawodowych im. J. Ruszkowskiego w Pułtusku oraz 5 nauczycieli z Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

Projekt pn. ”Nowa jakość w szkołach zawodowych - międzynarodowe staże, praktyki, szkolenia dla uczniów i nauczycieli”

 

Finansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.

 

Dofinansowanie projektu z UE: 581 392,28 PLN

Okres realizacji projektu: od 1.10.2019 r. do 30.09.2020 r.

 

Głównym celem projektu jest:  

Podniesienie umiejętności, kompetencji i kwalifikacji zawodowych uczniów i nauczycieli podczas staży i szkoleń typu job shadowing w przedsiębiorstwach portugalskich;  

 • Uzyskanie europejskiego certyfikatu Europass-Mobilność;
 • Poprawa efektów kształcenia zawodowego w szkołach; 
 • Poprawa zidentyfikowanych potrzeb uczniów i nauczycieli dot. kształcenia zawodowego;  
 • Zwiększenie kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli;  
 • Wymiana dobrych praktyk;  
 •   Nauczanie i uczenie się języków obcych;  
 • Motywowanie do dalszego doskonalenia się.

Projekt skierowany jest do: 

 • Uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku na kierunkach   kształcenia klas III:   technik informatyk, technik logistyk, technik ekonomista; 
 • Uczniów Zespołu Szkół im. B.Prusa w Pułtusku na kierunkach kształcenia: technik organizacji reklamy - klasa III, technik usług gastronomicznych - klasa III, technik fryzjer - klasa II;  
 • Nauczycieli uczących przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół im. B.Prusa w Pułtusku i Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku.

 

Uczniowie i   nauczyciele   zostaną objęci wsparciem: 

  2 -tygodniowy staż zawodowy dla 30 uczniów/ uczennic z kl. III   Technikum Nr 1   Zespołu Szkół Zawodowych im. J. Ruszkowskiego w Pułtusku w tym : 

10 osób z III klasy o kierunku kształcenia technik informatyk, 

10 osób z III klasy o kierunku kształcenia technik logistyk, 

10 osób z III klasy o kierunku kształcenia technik ekonomista 

Planowany wyjazd w terminie od 19 stycznia do 1 lutego 2020 r.  

2 -tygodniowy staż zawodowy dla 25 uczniów/ uczennic z kl. III Technikum Nr 2   Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku w tym : 

10 osób z III klasy o kierunku kształcenia technik organizacji reklamy, 

10 osób z III klasy o kierunku kształcenia technik żywienia i usług gastronomicznych, 

5 osób z II klasy o kierunku kształcenia technik usług fryzjerskich.  

Planowany wyjazd w terminie od 2 do 15 lutego 2020 r.  

10 dniowe szkolenie typu job shadowing   dla:  

12 nauczycieli z Zespołu Szkół Zawodowych im. J. Ruszkowskiego w Pułtusku 

5 nauczycieli z Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku  

Planowany wyjazd w terminie od 6 do 15 lipca 2020 r.

Staże dla uczniów odbywać będą się w Portugali w mieście Lizbona. W ramach  2 tygodniowego pobytu uczniowie uczestniczyć będą w stażach w portugalskich firmach oraz otrzymają wsparcie w postaci programu kulturowego, podczas którego będą zwiedzać Lizbonę i poznawać kulturę kraju. W ciągu 2 tygodniowego pobytu uczniowie przez 8 godzin dziennie odbywać będą staż (od poniedziałku do piątku) natomiast w weekendy będą uczestniczyć w programie kulturowym. Uczniowie w ramach wsparcia indywidualnego otrzymają kieszonkowe.

Szkolenia dla nauczycieli odbywać będą się w Portugali w mieście Lizbona. W ramach 10 dniowego pobytu nauczyciele uczestniczyć będą w szkoleniach typu job shadowing w   portugalskich firmach oraz otrzymają wsparcie w postaci programu kulturowego, podczas którego będą zwiedzać Lizbonę i poznawać kulturę kraju. W ciągu 10 tygodniowego pobytu nauczyciele przez 7 godzin dziennie odbywać będą szkolenie (od poniedziałku do piątku) natomiast w weekendy będą uczestniczyć w programie kulturowym. Nauczyciele w ramach wsparcia indywidualnego otrzymają kieszonkowe.

Dla wszystkich uczestników projektu przed rozpoczęciem mobilności odbędą się zajęcia przygotowawcze :  

Wsparcie językowe -10 godzin lekcyjnych z języka angielskiego i 10 godzin lekcyjnych z języka portugalskiego;  

Kulturowe - 5 godzin lekcyjnych na każdego uczestnika;  

Pedagogiczne - 5 godzin lekcyjnych na każdego uczestnika.

W ramach projektu zapewniony będzie bezpłatny dojazd na miejsce odbywania stażu/ szkolenia i powrót do kraju, zakwaterowanie i wyżywienie oraz ubezpieczenie NNW, KL polisa zdrowotna na czas trwania mobilności.

 

 

 

 

 

Informacje o dokumencie:
 • Informację wprowawdził(a) do BIP: Kilanowska Sylwia
 • Data udostępnienia w BIP: 2019-10-17 09:31:49
 • Informacja zaktualizowana przez: Kilanowska Sylwia
 • Data ostatniej aktualizacji: 2020-10-12 16:43:08
 • Liczba odsłon: 4617
 • Historia dokumentu:

[Liczba odsłon: 10115255]

przewiń do góry